top of page

ZLATO, KRYPTOMENY A INVESTIČNÉ FONDY: DO ČOHO INVESTOVAŤ?

Updated: May 20, 2021


Kam sa pozrieš, všade komodity. A pre istotu k tomu ešte aj kryptomeny, najlepšie Bitcoin. Dnešné médiá venujú stále väčší priestor komoditám a kryptomenám.

S tým sa môžu stretnúť aj naši klienti. Časť našich klientov je aj aktívne "masírovaná" zo strany rôznych ponúkačov (nemôžem ich nazvať sprostredkovateľmi, pretože táto oblasť predaja nie je regulovaná Zákonom o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve) ako to najlepšie, čo mohlo stretnúť ich peniaze. Tá najlepšia investícia.


Zlato a zlaté šperky vníma veľa ľudí ako niečo, čo už naši starí rodičia a naši rodičia považovali za vrchol bohatstva a predmet, ktorý sa dedí z pokolenia na pokolenie. Skôr ako jeho finančnú hodnotu však zlato a najmä rodinné zlaté šperky berú ako rodinný poklad, ku ktorému majú citový vzťah.


Kúpa zlata má zmysel pre ľudí, ktorý už majú vybudovaný veľký majetok, rádovo v stovkách tisíc euro, pre ktorých môže byť časť majetku uložená v zlate. Nesmieme zabúdať na náklady, ktoré sú spojené s nákupom zlata. Veľmi odporúčam porovnať si ceny, za ktoré predávajú zlato jednotlivé spoločnosti, ktoré sa predajom zlata zaoberajú. Treba si uvedomiť, že tzv. "vstupný poplatok" nemusí byť jediným poplatkom. Pozor na fixné poplatky, ktoré môžu byť s nákupom zlata spojené (tie sú nevýhodné práve pri nákupe zlata nízkej gramáže), náklady na prepravu, uskladnenie, poistenie a pod. Veľmi ľahko sa môže z investičného zlata stať zlomkové zlato, ktoré má úplne inú hodnotu.


Zlato je asi najznámejšia komodita, s ktorou sa stretávame. Aktuálne jeho hodnota znovu klesá, presnejšie od leta 2020. Do popredia (cena rastie) sa pretláčajú ropa, hliník, meď, prípadne poľnohospodárske komodity.


Samostatnou kapitolou sú kryptomeny. Ak zlato môžeme akceptovať ako uchovateľa hodnoty, ktoré môže nahradiť platidlo (menu), tak kryptomeny sú čistou špekuláciou. V žiadnom prípade nejde o investíciu, ale vyslovene o hru, hazard, ruletu. Nazvite si to ako chcete. Nákup komodít, kryptomien a pod. majú však jeden spoločný znak. Klient, ktorý ich nakupuje a následne predáva sa pohybuje na neregulovanom trhu. Platí tu jediné pravidlo, cena sa riadi ponukou a dopytom.


Bohužiaľ stále platí, že sú Slováci ochotnejší veriť rozprávkam o zázračnom zbohatnutí. Bez akejkoľvek záruky prijmú návrh na "investičnú príležitosť", ktorú im ponúka zlato, ropa, kryptomena.

Bohužiaľ stále platí, že sú Slováci ochotnejší veriť rozprávkam o zázračnom zbohatnutí. Bez akejkoľvek záruky prijmú návrh na "investičnú príležitosť", ktorú im ponúka zlato, ropa, kryptomena. Bez problémov nechajú svoje peniaze v banke, kde ich požiera inflácia. A keď sa s rovnakým klientom rozprávate o pravidelnom alebo jednorazovom investovaní do investičných nástrojov, ktoré sú regulované a kontrolované, tak požadujú garancie, záruky, vysoké výnosy a podobne. Nestaviame pre klientov vzdušné zámky. Ponúkame rokmi overené investičné nástroje, ako sú najmä akciové, dlhopisové a realitné podielové fondy.

Navyše prostredníctvom viacerých riešení cez verejne obchodovateľné ETF fondy (portfóliá) aj daňovo zvýhodnené. Väčšinou to nie sú riešenia na krátke obdobie, ale na 10 rokov a viac. Správne pripravený Finančný plán a priebežná starostlivosť o klienta prinesú klientom primeraný profit na splnenie jeho cieľov. To sú naše benefity.

Viac osobne: napíšte, zavolajte, rada poradím:)

208 views0 comments
bottom of page