top of page

JE NAJNIŽŠÍ ÚROK PRI HYPOTÉKE NAOZAJ TO NAJDÔLEŽITEJŠIE?

Väčšina Slovákov pri hypotéke považuje za najdôležitejší úrok. Hypotéka s najnižšou úrokovou sadzbou pritom nemusí byť vždy tá najvýhodnejšia, no väčšina Slovákov si to neuvedomuje. Podľa prieskumu je pre ľudí dôležitá aj výška úveru a mesačná splátka. Len pre pätinu ľudí je najdôležitejšie celkové preplatenie úveru a to je práve to najdôležitejšie.


Najnižší úrok obvykle získajú klienti, ktorí si k hypotéke dojednajú aj ďalšie služby ako je poistenie úveru, poistenie nehnuteľnosti, zriadia si aktívny účet a presmerujú platobný styk do banky, ktorá im úver poskytla prípadne si založia sporiaci účet. Práve využívanie a platenie za dodatočné bankové produkty môže úver v konečnom dôsledku predražiť, čo si však ľudia pri porovnávaní hypoték sami neuvedomujú. Faktorov ovplyvňujúcich úrokovú sadzbu na hypotéke je veľa a top úroky z reklamy obvykle získajú podľa nej len klienti s najlepším ratingom pre danú banku.

Priemerná úroková sadzba na nových úveroch s fixáciou od 1 do 5 rokov predstavovala v marci 2021 podľa údajov Národnej banky Slovenska 0,99 %. Pri pohľade na existujúce úvery na nehnuteľnosti priemerný úrok dosahuje 2,68 %. Takže Slováci so staršími úvermi majú veľký priestor na refinancovanie alebo úpravu úroku.


Čo je teda pre vás dôležité?

· Riešte preplatenosť úveru a nie úrok na hypotéke

· Poraďte sa, ktoré ďalšie služby od banky využijete (poistenie, sporenie atď.)

· Skontrolujte si vašu aktuálnu hypotéku a poraďte sa, ako si ju viete čo najviac zlacniť (nielen úrokovou sadzbou ale napríklad aj investovaním vo fondoch).


Záver: poraďte sa: na základe vstupných informácií od vás formou analýzy zistíme vase možnosti, poradíme doplnkové služby, preveríme možnosti u bank a spoločne vyhodnotíme a vyberieme vašu hypotéku.

109 views0 comments
bottom of page