top of page

AKO SPORIA SLOVÁCI A ČO JE NAOZAJ VÝNOSNÉ?

Updated: May 6, 2021

pochopte, že ak držíte peniaze doma alebo na bežnom účte v banke alebo si sporíte v životnej poistke, tak ste ani neušetrili, ani nezarobili, pretože vaše peniaze strácajú hodnotu.


POZRITE SI GRAF:


INTERPRETÁCIA GRAFU, AK:

1. časť svojho príjmu si odkladám doma: strácam 2-3% ročne

2. využívam služby banky, kde sporím prostredníctvom rôznych sporiacich produktov: mám zhodnotenie cca 0,5-1% ročne

3. mesačne pravidelne investujem do podielových fondov kolektívneho investovania (stávam sa investorom, tj kúpim si každý mesiac dlhopisy alebo akcie desiatok firiem, za ktoré správca nakúpi podiely akcií) => je zhodnotenie mojich financií od 3 - 12% (podľa zvolenej stratégie a času)


Aby ste mali vyššiu šancu, že vaše financie nedopadnú ako v prípade ŠETRENIA DOMA ALEBO BANKE, určite sa poraďte. Lebo ČAS je v tomto prípade vašim najsilnejším aktívom."

POZRIME SA NA VŠETKY "STRATY A ZISKY" SLOVÁKOV PEKNE POSTUPNE:


"1. časť svojho príjmu si odkladáme doma: strata 2-3%ročne."

Tieto peniaze máme síce kedykoľvek k dispozícii, každý mesiac však strácajú hodnotu. Ak máme doma odložených napríklad 10.000 Eur, každý rok stratíme 2-3% ich reálnej hodnoty (infláciu), takže ročne stratíme 200 – 300 Eur. Pokiaľ máme tieto peniaze doma 10 rokov, ich reálna hodnota sa zníži o 2 – 3.000 Eur. A to ste si z nich nezobrali ani cent. Zaujímavé, však?2. využívame služby banky, kde sporíme prostredníctvom rôznych sporiacich produktov: zhodnotenie cca 0,5-1% ročne"


Veľmi často sa pri mojom prvom stretnutí s klientami rozprávame o tom, že si sporia v banke. Väčšinou ani netušia, ako sa v banke ich peniaze naozaj zhodnocujú, vedia len, že banka im pripisuje „nejaké malé úroky“ a že tie časy, keď mohli v banke získať úroky aj 6% sú už dávno preč. Majú však aspoň dobrý pocit, že si sporia.

Pozrime sa, čo tento „dobrý pocit“ znamená v praxi?


Pokiaľ si odkladáme na sporiacom účte v banke mesačne 100 eur, banka nám pripíše v lepšom prípade 1% úrok za 1 rok mínus daň, takže vlastne poskytujeme banke svoje úspory bezodplatne, t.j. ZADARMO a ešte platíme banke aj poplatky za vedenie účtu. Prečo? Inflácia sa pohybuje niekde okolo 2-3% ročne, takže naše peniaze strácajú tak ako v prvom prípade každý rok svoju hodnotu. Ak takto budeme pokračovať 10 rokov zistíme, že de facto naše peniaze stratili hodnotu podobne, ako v 1. prípade. Že to nie je možné? Ale je.


Navyše, podstupujeme ešte väčšie riziko, ako v prípade 1, keď máme peniaze doma. Prečo? Pokiaľ by sa banka dostala do finančných problémov prípadne do bankrotu, naše peniaze sú účtovne vlastníctvom banky. Naše úspory sú síce chránené Zákonom o ochrane vkladov, čo znamená, že štát ručí za ich vyplatenie, ale v prípade bankrotu banky sa k nim dostaneme reálne najskôr v priebehu 3-6 mesiacov, ak vôbec (nedávne bankroty bánk na Cypre, kde veľa klientskych peňazí zostalo nevyplatených). Zhrozili ste sa? Áno viem, veľa mojich klientov o týchto veciach vôbec netušilo.


Keď ste pozorne čítali, uvedomili ste si, že pokiaľ nechceme, aby naše úspory strácali na reálnej hodnote „vďaka“ inflácii, ktorá sa pohybuje na úrovni 2 – 3% ročne, potom je na čase zamyslieť sa a nájsť „múdre“ riešenie, ktoré naše úspory ochráni pred infláciou a prinesie aj niečo navyše vo forme úroku. Dobrá správa je, že takéto riešenia existujú.


"3. mesačne pravidelne investujem do podielových fondov kolektívneho investovania, tak sa stávam investorom (kúpim si každý mesiac dlhopisy alebo akcie desiatok firiem, za ktoré správca nakúpi podiely akcií) => zhodnocujem od 3 - 12% (podľa zvolenej stratégie a času)"


Vznik prvých podielových fondov sa datuje niekde okolo roku 1800, keď Anglicko-škótsky investičný trust začal predávať svoje podiely investorom. V roku 1924 sa objavili prvé fondy v USA. V roku 1940 bola vo fondoch v USA zhromaždená 1 miliarda USD. Dnes tento objem dosahuje 7 triliónov USD. V Európe, ako druhej najväčšej ekonomickej zóne, je zhromaždených vyše 3,2 triliónov eur – tj 1/3

"Nebojte sa investovať: trh s akciami je tu už 180 rokov!!

Ak vám koncom mesiaca ostane na účte aspoň 20 eur, tak aj vy patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí na investovanie PENIAZE MAJÚ a môžete sa stať investorom.

Aké sú možnosti / portfóliá:

Konzervatívne: výnos od 1-3%, investičný horizont 5 rokov*
Vyvážené: výnos od 3-6%, investičný horizont 7-10rokov*
Dynamické: výnos od 5-12%, investičný horizont 10-15rokov*

Skúste sa zamyslieť, či na svoju príjemnejšiu budúcnosť naozaj nemáte už dnes: my sme tu na to, aby sme vám navrhli to najlepšie riešenie s optimálnym výnosom, ktoré vyhovuje vašej finančnej situácii, požiadavkám a plánom.

154 views0 comments
bottom of page