top of page

AKÉ BY MALI BYŤ SPRÁVNE KRITÉRIÁ PRE VÝBER FONDOV?

Je oslobodenie výnosu z fondov naozaj to najlepšie kritérium?

Ak niekomu poviete, že bude mať zisk a nebude ho musieť zdaniť, automaticky sa prestane pozerať na všetky ostatné kritériá, ktoré by ho mali zaujímať pri výbere partnera či inštitúcie, ktorým zverí do správy svoje finančné prostriedky. Ale kritérií, na ktoré sa treba pozrieť je skutočne viac:

1) história správcu a jeho postavenie,

2) ratingové hodnotenia jeho produktov nezávislými agentúrami

3) objem peňazí v správe, kde platí, že ten, kto prichádza s väčším balíkom peňazí, spravidla efektívnejšie nakúpi

4) taktiež minulé výnosy nemusia byť jediným kritériom, skôr ponúkané stratégie, investičné horizonty a miera pocitu bezpečia Takže čo robiť, keď vás začne bombardovať poradca a podkladať vám svoj najväčší obchodný tromf: „tieto investície sú bez zdaňovania pri výbere zisku“

Nuž, áno: v ponuke je dnes veľké množstvo fondov, samozrejme aj ETF fondy, ktoré aktuálne nepodliehajú zdaneniu. Korektný poradca by však nemal tento argument použiť pri klientovi ako jediný či zásadný, ak chce byť k nemu seriózny.


Každý skutočný profesionál v poradenstve by mal sledovať komplexnú situáciu okolo. Odborná verejnosť veľmi dobre vie, že oslobodenie od zdaňovania výnosov je vlastne diskriminácia iných finančných nástrojov.


O potrebe zjednotiť zdaňovanie výnosov sa diskutovalo už dávno pred príchodom corony. Avšak všetko smeruje k tomu, že veľmi skoro zasiahne EÚ a kdesi v Bruseli už na nás číha smernica, ktorá nás prinúti všetky výnosy zdaňovať jednotne. Ak si teda dnes vyberiem investovanie do finančného nástroja preto, že je oslobodený od dane, je veľmi pravdepodobné, že tú daň pri výbere v budúcnosti ZAPLATÍM. Ak teda na túto dočasnú výhodu kladie dôraz váš poradca, tak sú len 2 možnosti: buď nie je informovaný, alebo informovaný je a túto dočasnú výhodu vám podsúva úmyselne. Vyhodnoťte a vyberte si sami.

Týmto samozrejme nechceme poprieť výhody ETF fondov: najväčšou výhodou ETF je to, že pasívne kopírujú indexy, teda trhy a vďaka tomuto majú nižší poplatok za správu tzv. TER, oproti štandardne riadeným podielovým fondom. Aj preto ich klientom radi ponúkame a majú v nich úspešne zainvestované.


Záver: každý klient si zaslúži poradcu, ktorý mu dáva kompletné a komplexné informácie. Pri výbere fondov preto berte ohľad na viaceré kritériá, nielen na argument nezdanenia. Radi vám poradíme.

54 views0 comments
bottom of page